Yapay zeka ilaç sektöründe giderek önem kazanıyor..
Yüksek miktarda veriyi kısa sürede analiz edebilen yapay zeka, ilaç sektöründe giderek daha fazla yer buluyor. Bunun başlıca nedeni hata riskini en aza indirecek bir teknoloji olması.
10 Mart 2023 - 21:22

Yapay zekanın, tıp ve ilaç teknolojisinde uygulama alanı bulması önceki yıllara göre artış göstermekte. Tıp ve ilaç sektörünün yapay zekadan; tanı süreçlerinin hızlanması,  tanı ve tedavilerde hata riskinin azaltılması, klinik deneylerde makine zekasının verileri daha iyi yöneterek doğru bulgulara daha çabuk ulaşılması, dijital sağlık uygulamalarında hastalara daha yüksek fayda sağlanması gibi beklentileri var.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) 2022’de, 91 yapay zeka veya makine öğrenimi özellikli cihazın kullanımına onay verdi. Insilico Medicine yapay zeka danışmanı Margaretta Colangelo’ya göre, 1995 yılından bu yana 500’den fazla yapay zeka özellikli cihaz FDA onayı aldı.

İlaç Sektöründeki yapay zeka Ortaklıkları

Onaylanmış yapay zeka ürünlerine sahip birçok şirketin büyük ilaç firmalarıyla çalışma eğilimi olduğunu görüyoruz. Bunlardan ikisi Paige AI ve PathAI.

Haziran 2022’de Paige AI, mesane kanseri taraması için yapay zeka tabanlı biyomarker testi konusunda Johnson & Johnson (JNJ)’ın Janssen birimiyle iş birliği yaptığını duyurmuştu. Bu iş birliği sayesinde sonuçlar artık bir saatten daha kısa sürede çıkmış olacak.

PathAI ise Bristol-Myers Squibb (BMY), GlaxoSmithKline (GSK) ve Roche (RHHBY) ile iş ilişkileri kurmuş durumda. FDA, klinik ortamlarda birincil tanı için şirketin dijital patoloji platformu AISight DX’i Ağustos 2022’de onaylamıştı.

PathAI’ın, keşif ve klinik ilaç geliştirme araştırmaları için kullanılabilecek AISight ürünü de mevcut.

Bristol (BMY), onkoloji, fibrozi ve immünoloji alanındaki translasyonel araştırmalarda yapay zeka destekli patoloji için AISight cihazını kullanıyor.

Roche (RHHBY), dijital patoloji iş akışı yazılımında PathAI tarafından geliştirilmiş yeni bir algoritma kullanıyor.

GSK (GSK), onkoloji ve bir tür karaciğer hastalığı olan Nonalkolik steatohepatit (NASH) alanındaki ilaç geliştirme programlarını desteklemek için PathAI’ın AIM-NASH aracını kullanmak üzere 2022’de bir iş birliğine girişmişti.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.