Sosyal medya doktorların ilaç algısını etkiliyor..
ABD’de yapılan bir anket, ABD'li doktorların yüzde 57'sinin sosyal medyadaki bilgilerden etkilenerek ilaç algısını değiştirebildiğini gösteriyor
10 Mart 2023 - 20:35

Pharmaceutical Executive sitesinde geçtiğimiz günlerde ilginç bir araştırma verileri yayınlandı.

Sermo ve LiveWorld tarafından yapılan yeni bir ortak araştırma, ABD merkezli doktorların yüzde 57'sinin sosyal medyada gördükleri içeriğe dayalı olarak bir ilaç veya tedavi hakkındaki algılarını sıklıkla veya ara sıra değiştirdiğini ortaya çıkardı. 

Araştırmaya göre ankete katılan hekimlerin sadece yüzde 16'sı, algılarının sosyal medyadan hiçbir zaman etkilenmediğini söyledi. Sosyal medya tarafından yönlendirilen bu algı değişikliği, ankete katılan hekimlerin yüzde 41'inin bildirdiği gibi, genellikle hekimlerin reçete yazma alışkanlıklarını değiştirmelerine yol açıyordu.

İlaç pazarlamacılarının pazarlama planlarında sosyal medya önemli bir unsur

Araştırma ilaç Pazarlamacılarını da kapsıyordu. Araştırma sonuçlarına göre ilaç pazarlamacıları, sosyal medya etkisinin değerini giderek daha fazla anlıyor ve pazarlama bütçelerinde sosyal medyanın geleceğine yatırım yapıyorlar. İlaç pazarlamacılarını hedef alan ankette, yanıt verenlerin yüzde 94'ü sosyal medyanın önemli bir SMM kanalı olduğunu söyledi.

Anket sonuçlarına göre doktorların yüzde 46'sı diğer doktorları veya diğer sağlık profesyonellerini sosyal medyada takip ediyor. İlaç pazarlamacılarının yüzde 56'sı da 2023 planlarına dijital etkileyici programları dahil ediyor.

2023 için bütçe planlaması yaparken ilaç pazarlamacıları için sosyal medya ilk sırada yer alıyor. Ankete katılanların yüzde 90'ının 2023 için pazarlama planlarında sosyal medya var. Bu pazarlamacıların yüzde 50'si, sağlık uzmanlarına yönelik sosyal medya bütçelerinde bir artış bekliyor ve hiçbir denek sosyal medya harcamalarında bir azalma bildirmedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.