Semaglutid içeren zayıflama ilaçları için ciddi bir iddia..
JAMA’da yayınlanan bir araştırma yazısında, Novo’nun etkin madde semaglutid içeren zayıflama ilaçları Ozempic ve Wegovy’nin, körlüğe neden olabilen ciddi bir göz rahatsızlığı riskini artırdığı belirtildi. Novo, böyle bir tespit için araştırma verilerini yetersiz buldu
4 Temmuz 2024 - 23:11

JAMA Ophthalmology'de Çarşamba günü yayınlanan orijinal bir araştırma, megablockbuster metabolik ilaç Wegovy'nin (semaglutide) ciddi bir göz rahatsızlığı riskini artırabileceğini gösterdi.

Etkin madde semaglutid içeren GLP-1 reseptör agonistleri; Wegovy ve Ozempic ile Rybelsus, diyabet ve obezite tedavisinde kullanılıyor.

Çalışmada, semaglutide kullanıcılarının, diğer ilaçları kullananlara göre, daha yüksek nonarteritik anterior iskemik optik nöropati (NAION) oranlarıyla karşı karşıya olduğu görülüyor.

Tip 2 diyabet hastalarında semaglutid ile yüzde 8,9'luk bir oran, GLP-1 dışı ilaçlarla yüzde 1,8'lik bir oran vardı. Aşırı kilolu/obezite hastalarında ise semaglutid ile oran yüzde 6,7 iken diğer kilo verme ilaçlarıyla yüzde 0,8'di.

36 aylık çalışma, NAION riskinin artışına işaret ediyor

NAION, optik sinire verilen hasardan kaynaklanan görme kaybına yol açabilen bir durumdur. Glokomdan sonra optik sinir hasarına bağlı körlüğün en yaygın ikinci nedenidir.

36 aylık gözlemsel çalışma şunları içeriyordu:

Tip 2 diyabetli 710 yetişkin.

Kilo verme amaçlı ilaç kullanan 979 kişi.

Çalışmada; NAION riskinin, semaglutid alan diyabet hastalarında dört kattan fazla, obezite hastalarında ise yedi kattan fazla olduğu görüldü.

Novo Nordisk, verilerin yetersiz olduğunu söyledi

Bu ilaçların üreticisi Novo Nordisk, çalışma verilerinin sınırlı olduğunu ve GLP-1 reseptör agonisti kullanımı ile NAION arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu kanıtlamak için yeterli olmadığını söyledi. Şu anda NAION, semaglutid içeren ilaçlar için bilinen bir yan etki olarak listelenmiyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.