Pfizer, RSV aşısı yarışında GSK’yı kendi ülkesinde solladı..
RSV aşısı (Respiratuar Sinsityal Virus) pazarında, GSK’nın (Glaxo Smith Kline) aşısı Arexvy ile Pfizer’in aşısı Abrysvo yarışıyor
1 Temmuz 2024 - 17:45

İngiltere hükümeti, önümüzdeki iki yıl içinde RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) aşısı Abrysvo'dan 5 milyon doz tedarik etmek üzere Pfizer'ı seçti. Yapılan açıklamada İngiltere’de hastaların Abrysvo aşılarını nasıl alabileceklerine dair talimatlarla RSV aşılama programı tanıtıldı. İngiltere’de, aşının Ağustos ayı başlarında piyasaya sürülmesinin beklendiği söylendi.

Merkezi İngiltere, Londra'da olan bir çokuluslu ilaç şirketi GlaxoSmithKline’ın (GSK), solunum sinsitiyal virüsü (RSV) aşısı mücadelesinin ilk turunu kaybetmesiyle Pfizer, rakibinin ülkesinde büyük bir sözleşme kazanarak yükselişe geçmiş oldu.

Bu, GSK'nın geçen yılın Mayıs ayında Arexvy aşısı için FDA onayı alan ilk ilaç üreticisi olmasından bu yana rakibini yakalamaya çalışan ABD'li Pfizer için bu önemli bir kazanç olarak görülüyor.

Pazarda GSK’nın aşısı Arexvy ile Pfizer’in aşısı Abrysvo yarışıyor.

ABD'de Pfizer, Abrysvo'nun toptan satın alma maliyetini (PDF) doz başına 295 dolar olarak listelerken, Arexvy'nin (PDF) doz başına maliyeti 280 dolar olarak listeliyor.

Aşıların performansı da karşılaştırılabilir düzeyde. Birinci yılda, Arexvy ciddi hastalıklara karşı korumada yüzde 94 etkinlik gösterirken, Abrysvo'nun deneme sonucu yüzde 89 olarak belirlendi.

RSV (Respiratuar Sinsityal Virus) nedir:

RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) solunum yollarını saran bir virüstür. Enfeksiyon sonrasındaki hastalık belirtileri birçok vakada bir soğuk algınlığını andırır. RSV enfeksiyonları çoğunlukla kış aylarında görülür. Genel olarak bütün çocuklar ikinci yaşın sonuna kadar bu virüsle ilk enfeksiyonu geçirmiş olur. İleriki yaşlarda da RSV ile sık sık enfekte olmak mümkündür.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.