“Ötanazi kapsülü” İsviçre’de kullanıma açılıyor..
Önümüzdeki haftalarda İsviçre'de ilk kez kullanılacağı açıklanan ötenazi kapsülünü kullanacak hastanın İsviçre’ye geldiği bildirildi.
10 Temmuz 2024 - 12:13

İsviçre'de geliştirilen 'Sarco' isiml “ötanazi kapsülü” önümüzdeki haftalarda İsviçre’de ilk kez kullanıma açılacağı açıklandı. Bu kapsül ile hayatına son vermesi beklenen ilk hastanın, ülkeye giriş yaptığı belirtildi. Kendisini, 'yardımlı intihar uygulamalarının savunucusu' olarak niteleyen Sarco'nun yaratıcısı Dr. Philip Nitschke, kapsülün 'zehir olmadan çalıştığını' söyledi.

'Sarco' adlı kapsülü geliştiren Nitschke'nin anlattığına göre, ötanazi işlemi birkaç saniye içinde gerçekleşiyor. Ötanazi uygulamasını seçen hasta, kapsülün içerisine uzanıyor ve nitrojen gazının içeriye dolmasını tetiklemek için bir düğmeye basıyor. Nitschke'nin aktardığına göre, vücutta oksijen eksikliği (hipoksi) yaşanıyor ve yardımlı intihar uygulaması birkaç saniye içerisinde tamamlanıyor. Hasta ilk önce hipoksi nedeniyle bilincini kaybediyor ve ardından 30 saniye içinde yaşamını yitiriyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.