Novalgin’in üretimi Almanya’da durduruluyor..
En çok tüketilen ağrı kesicilerden biri olan Novalgin üretiminin Almanya’da durdurulacağı bildirildi. Üretimin durdurulması halinde Avrupa ve Almanya’nın bu ilacın tedariki konusunda Çin’e bağımlı olacağı uyarısı yapıldı
24 Haziran 2024 - 11:42

Ecza şirketi Euroapi, Avrupa’da en çok tüketilen ağrı kesicilerden biri olan Novalgin’in üretimini durduracağını açıkladı. Der Spiegel’de yer alan habere göre, Frankfurt-Höchst’teki üretim 2025 yılında sona erecek.

Novalgin ticari adıyla bilinen metamizol maddesi, ‘Ibuprofen’den sonra Almanya’da en sık reçete edilen ağrı kesicilerden biri olarak biliniyor. Üretimin durdurulmasıyla Almanya ve Avrupa’nın bu ağrı kesici ilacın tedariki konusunda gelecekte tamamen Çin’e bağımlı olacağı belirtildi. Uzmanlar, özellikle ticaret savaşları veya Çinli üreticilerin fiyat artışları durumunda bu bağımlılığın riskleri konusunda uyardı.

“Almanya, Çin’e bağımlı durumda”

Pro Generika Derneği’nin Genel Müdürü Bork Bretthauer;

“Almanya çok uzun süredir çok ucuza satın alıyor ve bu nedenle Çin’e bağımlı durumda. Bu durum hayati ilaçlar için de geçerli” dedi.

Bretthauer ayrıca Almanya’nın en önemli ağrı kesicinin son üretim tesisini de kaybetmek üzere olduğunu vurguladı.

“Metamizol, 1922 yılında Novalgin ticari adıyla Almanya pazarına sunuldu”

Metamizol, 1922 yılında eski adı ‘Hoechst’ olan ilaç şirketi tarafından Novalgin ticari adıyla Almanya pazarına sunulmuştu. Bugün Almanya’daki çeşitli ilaç şirketleri de metamizol sunuyor ancak hiç kimse kendisi üretmiyor. Almanya pazarı için gerekli olan 1100 ton metamizol etken maddesinin büyük bir kısmı Çin’den geliyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.