Kilo verme ilaçları kıran kırana çarpışıyor.. Yeni bir analiz yayınlandı..
Lilly'nin obezite ilacı Mounjaro'sunun, Novo’nun Ozempic’inden daha hızlı ve daha fazla kilo kaybına yol açtığını gösteren bir analiz yayınlandı
9 Temmuz 2024 - 23:56

Son derece popüler olan obezite ilacı Wegovy'nin üreticisi Novo Nordisk'in hisseleri, rakip Eli Lilly'nin kendi tedavisi Mounjaro'nun daha hızlı ve daha fazla kilo kaybına yol açtığını gösteren bir veri analizinin yayınlanmasının ardından Salı günü yüzde 1,1 düştü.

Analiz​, Pazartesi günü JAMA Internal Medicine adlı bir tıp dergisinde yayınlandı. Lilly'nin Mounjaro ve Zepbound'un aktif maddesi olan tirzepatid ve Wegovy ve Ozempic'in ana maddesi olan semaglutid kullanan aşırı kilolu ve obez kişilerde kilo kaybının hızını ve yüzdesini değerlendirmek için sağlık kayıtları ve diğer veriler incelendi.

İki ilacı karşılaştıran birebir randomize kontrollü denemelerin yokluğunda, araştırmacılar sağlık kayıtlarını ve eczane dağıtım verilerini kullanarak Mounjaro alan 9.193 hastada ve Ozempic alan aynı sayıda yakın eşleştirilmiş hastada kilo kaybı yörüngelerini analiz ettiler. Ortalama katılımcı 242 pound (110 kg) ağırlığındaydı ve yaklaşık yarısında tip 2 diyabet vardı.

Bireysel risk faktörleri hesaba katıldıktan sonra, Mounjaro alan hastaların Ozempic alan hastalara kıyasla vücut ağırlıklarının en az yüzde 5'ini kaybetme olasılığının yüzde 76, en az yüzde 10'unu kaybetme olasılığının iki katından fazla ve en az yüzde 15'ini kaybetme olasılığının üç katından fazla olduğu tespit edilmiştir.

Analiz, klinik çalışmanın sonucu değil

Novo Nordisk e-posta yoluyla yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu analiz, semaglutid (Ozempic) ve tirzepatide'in (Mounjaro) kilo kaybı sonuçlarını karşılaştırdı ve kilo kaybı değerlendirilen ana hedef olmasına rağmen Wegovy'yi dahil etmedi."

Novo, iki kilo kaybı ilacını karşılaştırmanın en iyi yolunun, birebir klinik bir çalışma yoluyla olduğunu ve henüz böyle bir çalışmanın tamamlanmadığını belirtti.

Lilly yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.