İngiltere’de 25 bin asistan doktorlarun 11. grevi bugün başladı
İngiltere’de yaklaşık 25 bin asistan doktor, 5 gün sürecek olan maaş anlaşmazlıklarının 11.grevini bugün başlattılar. Sendika yöneticileri ise, muhtemel hükümet değişikliğiyle sonuçlanacak seçimler yaklaşmışken grevin zamanlamasının yanlış olduğunu söylediler.
27 Haziran 2024 - 22:45

İngiltere'deki asistan doktorlar, yüzde 35'lik ücret artışı talebiyle 11. kez greve gidiyor.

Bugün sabah saat 7'de başlayıp önümüzdeki Salı günü, 2 Temmuz'a kadar sürecek beş günlük iş bırakma eylemine, yaklaşık 25 bin asistan doktorun katılması bekleniyor.

Daha önce yaşanan 10 grev, NHS'yi (İngiltere Ulusal Sağlık Servisi) 1,4 milyon ayakta tedavi randevusunu ve ameliyatını iptal etmeye ve aksaklıkları en aza indirmek için 1,7 milyar sterlin harcamaya zorladı.

NHS England, önümüzdeki beş gün boyunca "sağlık hizmetlerinde yaşanacak yaygın aksamaların" öncekinden daha kötü olmasını bekliyor çünkü sıcaklığa bağlı sağlık sorunları pek çok hizmet üzerindeki baskıyı arttırıyor. Ulusal tıbbi direktörü Prof Stephen Powis, "Bu yeni grev eylemi NHS'yi bir kez daha çok sert vuracak" dedi.

“İngiliz Tabipler Birliği, grevin iptal edilmesini istedi”

İngiliz Tabipler Birliği'nin (BMA) üst düzey isimleri, grevin anlamsız ve "saf" olduğuna ve önümüzdeki Cuma günü iktidara gelmesi muhtemel görünen İşçi Partisi'ni rahatsız etme riski taşıdığına inanıyorlar ve sendikadan grevi iptal edilmesini istediler.

BMA'nın yönetim kurulu üyeleri, son grevin halihazırda baskı altında olan hastanelere daha fazla sorun çıkarmaktan başka hiçbir işe yaramayacağını da söylediler.

BMA'daki etkili isimler, özel olarak pek çok danışmanın ve pratisyen hekimin, kıdemsiz meslektaşlarının maaş artışı sağlama arzusuna sempati duyduğunu, ancak bu kadar sık ​​grev yaparak ve sonuç olarak belirgin bir zemin elde edemeyerek hata yaptıklarına inandıklarını söylüyorlar.

Üst düzey bir isim şunları söyledi: “Bu haftaki grevi iptal etmeleri gerekirdi çünkü stratejik olarak bu yanlış bir karar – kendi kalesine atılan gol gibi – çünkü yeni bir hükümet geliyor ve bizim bunu iptal etmemizi istediklerini belirttiler.

“Müzakere edilecek bir hükümet yok”

Asistan doktorlardan biri de şunları söyledi: "Ben ve birlikte çalıştığım doktorların hiçbiri grevin neyi başarmayı umduğunu anlayamıyoruz. Müzakere edilecek bir hükümet yok. Ve muhalefetin sağlık bakanı adayı, görevdeki ilk önceliğinin bunu düzeltmenin olacağını açıkladı ve [asistan doktorlara] bunu iptal etmeleri çağrısında bulundu.

Asistan doktorlar bugün Londra, Birmingham, Nottingham ve Liverpool dahil olmak üzere İngiltere'deki hastanelerde protesto gösterisi yaptılar. Ayrıca başbakanın Richmond seçim bölgesi ofisine yakın olan Kuzey Yorkshire'daki Friarage hastanesinin dışında da protesto gösterisi yapıldı.

Asistan doktorlar, 2008-09'dan bu yana gelirlerinde gördükleri yüzde 26,2'lik düşüşe karşılık "tam maaş restorasyonu" görevi görecek şekilde yüzde 35'lik ücret artışı peşinde koşuyorlar.

BMA'nın asistan doktorlar komitesinin (JDC) liderleri, bugün yaptıkları açıklamada, bir sonraki hükümetin görüşmeleri "zamanında" yapmaması halinde bu yaz için yeni grev çağrısı yapabileceklerini söylediler

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.