Hindistan’da, denetlenen ilaç fabrikalarının üçte birinin kapatılması istendi..
Hint menşeli öksürük şuruplarının dünya çapında çocuk ölümleriyle ilişkilendirilmesinden sonra, ülkenin ilaç düzenleyicisi, denetlenen 400 ilaç üretim biriminin yüzde 36'sından fazlasının kapatılmasına karar verildiğini bildirdi
27 Haziran 2024 - 23:42

Hindistan'da geçen yıldan bu yana denetlenen 400 ilaç üretim biriminin yüzde 36'sından fazlasının kapatılmasına karar verildi. Ülkenin ilaç düzenleyicisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, standart altı öksürük şuruplarıyla bağlantılı ölümlerin, denetimlerin artmasına neden olduğunu söyledi.

Ürettiği ilaç hacmi göz önüne alındığında dünyanın eczanesi olarak kabul edilen ülke, Hint yapımı öksürük şuruplarının Gambiya, Özbekistan ve Kamerun'da çocuk ölümleriyle ilişkilendirilmesinin ardından güveni yeniden tesis etmek için çalışıyor.

Hindistan Merkezi İlaç Standartları Kontrol Örgütü (CDSCO) Başkanı Rajeev Raghuvanshi, bir buçuk yıl süren denetimlerin ardından "İlaç üretim birimlerinin yüzde 36'sından fazlasının kapatılması gerektiğini söylemekten pek de memnun olmadığını" söyledi.

“Öksürük şurupları, dünya çapında 300'den fazla çocuğun ölümüne neden olmuştu”

Mumbai'de düzenlenen bir etkinlikte Raghuvanshi, Hint ilaç endüstrisindeki sorunların "kalite sorunlarına yol açan uyumsuzluklarla" ilgili olduğunu söyledi. Herhangi bir şirket hakkında ayrıntılı bilgi veya isim vermedi.

Hindistan ve Endonezya'da üretilen öksürük şurupları dünya çapında 300'den fazla çocuğun ölümüyle ilişkilendirildi. İlaçların, akut böbrek hasarına ve ölüme yol açan, bilinen iki toksin olan dietilen glikol ve etilen glikolü yüksek düzeyde içerdiği bulundu.

Hindistan, ABD ve Çin'den sonra hacim bakımından dünyanın üçüncü büyük uyuşturucu üreticisi. Hükümet destekli bir ticari kuruluş olan Hindistan İlaç İhracatını Teşvik Konseyi'ne (Pharmexcil) göre, Hindistan'ın ilaç ihracat satışlarının 2030 yılına kadar 55 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2023-2024'teki ihracat satışları 27,85 milyar dolardı.

“Kalite açısından yaşanan sorunları kontrol altına almayı başardık"

Başbakan Narendra Modi'nin hükümeti de geçen yılın sonlarında küresel standartlara uyumu sağlamak için revize edilmiş yönergeler yayınladı ve ülkenin tüm ilaç üretim birimlerinin bunlara uymasını zorunlu hale getirdi.

Raghuvanshi, "Geçtiğimiz temmuz ayından bu yana Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) veya başka bir kuruluştan herhangi bir şikayet almadık... Kalite açısından yaşanan sorunları kontrol altına almayı başardık" dedi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.