Güney Kore grevdeki doktorları tehdit etmekten vazgeçti..
Tıbbi hizmetlerdeki açığın sona erdirilmesinin daha öncelikli bir hal aldığını düşünen Güney Kore Hükümeti, grevdeki stajyer doktorlara yönelik, lisanslarını askıya alma tehdidinden vazgeçtiğini açıkladı
9 Temmuz 2024 - 01:59

Güney Kore hükümeti, tıp fakültesi kontenjanlarını artırma kararının ardından başlayan ve aylardır süren grevi sona erdirmek için bir taviz vererek, grevdeki stajyer doktorların lisanslarının askıya alınması planından vazgeçeceğini açıkladı.

Şubat ayında, aralarında tıp stajyerleri ve asistan doktorların da bulunduğu binlerce stajyer doktor iş bıraktı ve bu durum büyük hastaneleri, acil olmayan hizmetlerde kesintiye gitmeye ve acil servislerdeki hastaları geri çevirmeye zorladı.

Sağlık Bakanı Cho Kyoo-hong, hükümetin grevdeki doktorların lisanslarının, işe dönüp dönmemelerine bakılmaksızın askıya alınmaması yönünde karar aldığını söyledi.

“Tıbbi hizmetlerdeki açığın sona erdirilmesi daha öncelikli”

Cho, cezalandırıcı eylem tehdidinden vazgeçme kararının gerekli olduğunu, çünkü tıbbi hizmetlerdeki mevcut açığın sona erdirilmesinin "daha acil" olduğunu söyledi.

Ülkedeki asistanların ve stajyer doktorların üçte ikisi, hükümetin doktor açığını kapatmak için her yıl tıp fakültesine kabul edilen öğrenci sayısının 2.000 olarak artırılması planına karşı protesto için iş bıraktı.

Eyleme katılan genç doktorlar, hükümetin doktor sayısını artırmaya çalışmadan önce ücret ve çalışma koşullarını ele alması gerektiğini söylüyor.

Stajyer doktorlara işe geri dönme ve diyalog çağrısı

Cho, hükümetin stajyer doktorların aşırı çalışmasına dayanmayan "sürdürülebilir" bir sağlık sistemi inşa edeceğini sözlerine ekledi.

Cho verdiği bir brifingde, "Stajyer doktorlar, daha fazla tereddüt etmeyin ve karar vermek için cesaretinizi toplayın. Hükümet, zor koşullar altında bile temel tıbbi bakımı seçen siz değerli kaynaklarımızın endişe duymadan eğitiminize odaklanabilmenizi sağlayacaktır" dedi.

Bakan ayrıca stajyer doktorlara geri dönmeleri ve çalışma koşullarının yanı sıra 2026 ve sonrası için tıp fakültesine giriş kontenjanını görüşmek üzere diyaloğa katılmaları çağrısında bulundu.

Grevdeki doktorlar ülkedeki tüm doktorların küçük bir kısmını oluştursa da, bazı hastanelerde yüzde 30 ila 40'ını temsil ediyor. Grev kararın ardından ülkede birçok ameliyatlar ve diğer bakım hizmetleri iptal edilmişti.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.