Curevac, mRNA aşı haklarını GSK'ya satıyor..
Alman biyoteknoloji şirketi Curevac, mRNA influenza ve Covid aşılarının haklarını, 1,45 milyar Euro karşılığında, İngiliz ilaç şirketi GSK’ya devrediyor
3 Temmuz 2024 - 23:19

Merkezi Almanya'nın Tübingen şehrinde olan biyoteknoloji şirketi Curevac, mRNA grip ve Covid aşılarına ilişkin haklarını İngiliz ilaç grubu GlaxoSmithKline’a (GSK) satıyor. Satın alma bedeli 1,45 milyar Euro. Aşı üreticisi Curevac, yeniden yapılanıyor ve işgücünün yüzde 30'unu azaltıyor.

İki şirket, bulaşıcı hastalıklara karşı mRNA aşıları geliştirmek üzere 2020 yılından bu yana sürdürdükleri işbirliğini yeniden yapılandırıyor. Gelecekte GSK, olası kombinasyonlar da dahil olmak üzere aşıları geliştirme, üretme ve pazarlama hakkını güvence altına alacak. Yeni anlaşma ile GSK, RSV aşısı Arexvy'nin piyasaya sürülmesinin ardından aşı portföyünü genişletmeyi amaçlıyor.

Açıklanan anlaşmaya göre Curevac, 400 milyon euroluk bir başlangıç ödemesi ve 1,05 milyar euroya kadar kilometre taşı ödemelerinin yanı sıra kademeli telif ücretleri alacak. Curevac hisseleri Çarşamba günü işlemlerin başlangıcında yaklaşık yüzde 25 oranında yükseldi.

"Curevac için yeni bir sayfa açıldı”

Curevac CEO'su Alexander Zehnder Çarşamba günü yaptığı basın açıklamasında "Curevac için yeni bir sayfa açıldığını" söyleyerek, "Yeni GSK anlaşması sadece önemli bir finansman sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda işimizi optimize etmemize ve teknoloji inovasyonu, araştırma ve geliştirmeye odaklanmamıza olanak tanıyor" dedi.

Zehnder, Curevac'ın onkoloji programlarına öncelik vermeyi ve teknolojisini mRNA'nın yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi için uygun olduğu diğer alanlara genişletmeyi amaçladığını da sözlerine ekledi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.