Biden’dan çağrı: “Zayıflama ilaçlarının fiyatlarını düşürün..!”
ABD Başkanı Biden, zayıflama ilaçlarının fiyatlarının düşürülmemesi durumunda, Amerikan sağlık sistemini iflas ettirme potansiyeline sahip olduğunu söyleyerek, Novo ve Lilly'ye fiyatlarını düşürmeleri yönünde çağrıda bulundu
3 Temmuz 2024 - 01:05

Başta ABD olmak üzere küresel ölçekte büyük ilgi gören zayıflama ilaçlarının en büyük sorunu fiyatlarının yüksek oluşu.

ABD Başkanı Joe Biden ve Senatör Bernie Sanders, Salı günü USA Today'de yayınlanan ortak bir görüş yazısında Novo Nordisk ve Eli Lilly'ye kilo verme ve diyabet ilaçlarının fiyatlarını düşürmeleri çağrısında bulundu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'ne (CDC) göre Amerikalıların yüzde 40'tan fazlası obez.

Biden ve Sanders, USA Today'de yayımlanan köşe yazısında, obez yetişkinlerin yalnızca yarısının Novo ve Lilly'nin zayıflama ilaçlarını kullanması durumunda bunun yılda 411 milyar dolara mal olabileceğini, bunun da Amerikalıların 2022'de tüm reçeteli ilaçlara harcadığı miktardan 5 milyar dolar daha fazla olduğunu söyledi.

“Amerikan sağlık sistemini iflas ettirme potansiyeline sahipler”

Biden ve Sanders şunları söyledi:

"Bu ilaçların fiyatları önemli ölçüde düşürülmezse, Amerikan sağlık sistemini iflas ettirme potansiyeline sahipler.

Novo Nordisk ve diğer ilaç şirketleri ülkemizdeki reçeteli ilaç fiyatlarını önemli ölçüde düşürmeyi ve açgözlülüklerine son vermeyi reddederse, biz de onların bunu sona erdirmeleri için elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Novo Nordisk, Ozempic ve Wegovy'nin fiyatını önemli ölçüde düşürmelidir."

Biden ve Sanders ne gibi adımlar atacaklarını söylemeseler de her ikisinin de ilaç şirketlerine fiyatlarını düşürmeleri yönünde baskı yaptıkları biliniyor.

Sanders geçen yıl Novo ve Lilly gibi insülin üreticilerini ve eczane yardım aracılarını ilaç fiyatlarını yüksek tutmadaki rolleri konusunda sorgulamıştı ve Eylül ayında Novo CEO'su Lars Jorgensen'i Ozempic ve Wegovy'nin fiyatı konusunda sorgulaması bekleniyor.

Biden'ın 2022'de yasalaşan Enflasyon Azaltma Yasası, ilaç üreticilerinin belirli pahalı ilaçların fiyatlarını Medicare'i denetleyen ABD Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri ile müzakere etmesini zorunlu kılarak 2031 yılına kadar yılda 25 milyar dolar tasarruf sağlamayı hedefliyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.