Antibiyotik direncine karşı düşünülen önlem.. “Antibiyotikleri vergilendirilelim!”
İngiltere’de, antibiyotik satış verilerini analiz eden araştırmacılar, önemli bir halk sağlığı sorunu olan antimikrobiyal direnç ile mücadelede, geniş spektrumlu antibiyotiklerin vergilendirilmesinin etkili olabileceğini söylediler
4 Temmuz 2024 - 22:46

İngiltere’deki 10 yıllık antibiyotik satış verileri analizine dayanarak yapılan bir araştırmada, pratisyen hekimlere geniş spektrumlu antibiyotikler için "vergi" uygulamanın etkisi incelendi.

Bulgularını International Journal of Industrial Organisation dergisinde yayınlayan araştırmacılar, ilaç direncine en fazla katkıda bulunan geniş spektrumlu antibiyotiklerin vergilendirilmesinin antimikrobiyal direnç (AMR) ile mücadelede etkin rol oynayabileceğini düşünüyor.

Bakterilerin artık ilaçlara yanıt vermemesi anlamına gelen antimikrobiyal direncin başlıca nedeni antibiyotiklerin aşırı ve yanlış kullanımı.

Antibiyotikler, dar spektrumlu (yani belirli bakterileri hedef alan) veya geniş spektrumlu (daha geniş kapsamlı kullanılanlar) olarak sınıflandırılıyor.

Dar spektrumlu ilaçlar, AMR'yi yavaşlatmaya yardımcı olabilirken, enfeksiyona neden olan bakteriler hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiriyor, oysa geniş spektrumlu antibiyotikler bunu gerektirmiyor.

“Vergi yükü, aşırı reçete yazan pratisyen hekimlerin üzerinde olacak”

Loughborough Üniversitesi profesörlerinden ve çalışmanın ortak yazarlarından Farasat Bokhari şu açıklamada bulundu:

"Antibiyotik direnci önemli bir konu ve İngiltere sağlık politikası için bir öncelik. Muhtemelen sağlık sistemindeki bir sonraki saatli bomba.

Analizimize göre, verginin mali yükü hastalar üzerinde değil, daha ziyade bazı durumlarda aşırı reçete yazıyor olabilecek pratisyen hekimler üzerinde."

“Dar spektrumlu antibiyotiklere geçiş için teşvik”

Bu vergi ile geniş spektrumlu antibiyotiklerden dar spektrumlu antibiyotiklere geçiş için mali bir teşvik yaratılması amaçlanıyor.

Araştırmacılar, bu noktada birkaç farklı vergi olasılığını inceledi. Seçeneklerden biri, tüm antibiyotiklere yüzde 20 vergi uygulanması ya da sadece AMR'ye en çok katkıda bulunan geniş spektrumlu antibiyotiklere (ko-amoksiklav, kinolonlar ve sefalosporinler) vergi uygulanması.

Bu geniş spektrumlu ilaçlara uygulanan vergi, kullanımlarında yüzde 37,7'lik bir düşüşe ve genel antibiyotik kullanımında yüzde 2,38'lik bir azalmaya yol açıyor.

Tüm antibiyotiklere uygulanan daha genel bir vergi, en sorunlu geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanımını yüzde 29,4, genel antibiyotik kullanımını ise yüzde 12,7 oranında azaltıyor. Araştırmacılar, bu seçeneğin daha yüksek bir tüketici refah kaybıyla sonuçlandığını söyledi.

Bokhari, "Bulgularımız, geniş spektrumdan dar spektruma geçişin vergilendirme yoluyla göreli fiyatlarda meydana gelen değişiklikler ile mümkün olduğunu ancak bunun topluma toplam maliyet açısından sonuçları olduğunu gösteriyor.

Ele aldığımız alternatif vergi rejimleri talebin ne kadar değişeceği konusunda farklılık gösterse de, tahminlerimiz bu politikaların söz konusu talebi yönetmede oldukça etkili olabileceğini gösteriyor" diye ekledi.

Araştırmacılar, vergi politikalarının hastalığın ciddiyetine göre muafiyetler içermesi gerektiğini ve kesin tanı testlerini beklemenin mümkün olmadığı acil durumlarda dar spektrumlu antibiyotiklere geçişin gecikebileceğini kabul ediyor.

“Çiftlik hayvanları için de etkili olabilecek”

Edinburgh Üniversitesi'nde tarım ve kaynak ekonomisi profesörü olan Dominic Moran, çiftlik hayvanları için antimikrobiyal ilaçların vergilendirilmesinin etkisini inceledi ve bunun bir yasak kadar etkili olabileceğini tespit etti.

Son çalışmada yer almayan Moran bir e-postada, "AMR'nin diğer kirlilik sorunlarıyla aynı şekilde nasıl ele alınabileceğine dair artan bir farkındalık olduğunu ve antimikrobiyallerin kullanımına ilişkin bir vergi fikrinin, daha değerli antimikrobiyal bileşiklerin dikkatli bir şekilde yönetilmesine yönelik bir politika yaklaşımı olduğunu" söyledi.

"Bu çalışma, olası vergi düzeyleri ve vergiyi kimin ödemesi gerektiğine ilişkin bazı ilginç konuları gündeme getiriyor," diyen Moran, "Nihayetinde, AMR politikası bu ilaçların talep ve kullanımını yönetmek için mümkün olan tüm yolları göz önünde bulundurmak zorunda kalacaktır."

“En büyük 10 küresel halk sağlığı tehdidinden biri"

Bazı tahminlere göre AMR, Avrupa Birliği'nde (AB) her yıl 670.000'den fazla enfeksiyona ve yaklaşık 33.000 ölüme neden oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 2019 yılında AMR'yi "insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük 10 küresel halk sağlığı tehdidinden biri" olarak kabul etti.

Danışmanlık firması E.CA Economics'ten başyazar Dr. Weijie Yan, "Bu antibiyotiklerin vergilendirilmesinden kaynaklanan tüketici refah kaybı ve genel refah kaybı önemli ancak antibiyotik direncinin ölümler ve ekonomik kayıplar açısından öngörülen toplumsal maliyetlerine kıyasla nispeten küçük" dedi.

Dr. Yan, "Simülasyonlarımız talebin ne kadarının geniş spektrumdan dar spektruma kaydığını ve bunun maliyetini gösterirken, daha düşük AMR ayak izine sahip ilaçlara geçmenin uzun vadeli faydalarını hesaplamıyor," diye ekledi.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.