Almanların sağlık sistemlerinden memnuniyeti geriledi..
Avrupa’da insanların sağlık sisteminden memnuniyet oranını ölçen ilaç üreticisi Stada’nın yeni anketine göre, Almanların memnuniyetsizliğinin giderek arttığı sonucu ortaya çıktı.
25 Haziran 2024 - 23:47

2014 yılından beri Avrupa genelinde insanların sağlık sisteminden memnuniyet duyup duymadıklarını araştıran ilaç üreticisi Stada’nın yeni anket sonuçları açıklandı. Buna göre, Avrupa genelinde Almanya ve İngiltere’de sağlık sisteminden memnuniyetsizlik giderek artıyor.

Ankete katılan Almanların sadece yüzde 64’ü sağlık sistemine iyi not verdi.

Memnuniyet oranı geçen yıl yüzde 72, koronavirüs salgını yılı olan 2020’de ise yüzde 80’di. Ayrıntılara bakıldığında ise kadınların memnuniyetsizlik oranının erkeklere göre daha yüksek olduğu ortaya çıktı. Kadınların yüzde 40’ı sağlık sistemini eleştirirken, erkeklerin memnuniyetsizlik oranı yüzde 31 oldu.

Katılımcıların eleştiri konuları

• Ankete katılanların yüzde 68’i doktor randevularıyla ilgili sorunları eleştirdi ve randevu alamadıklarını belirtti. Bu konudaki memnuniyetsizlik yüzde 54 olan Almanya, bu puan ile Avrupa ortalamasından çok daha kötü.

• Ankete katılanların yüzde 59’u siyasete ve sağlık sistemine güvenmediğini söyledi. Avrupa genelinde bu oran ortalama yüzde 46.

• Her üç kişiden biri kendisinin ya da bir yakınının kötü tıbbi bakım aldığını belirtti. Avrupa’da ise bu oran yüzde 47.

• Almanya’da her beş kişiden biri de ilaçlara erişimde sorun yaşıyor.

Katılımcıların talepleri

• Alman katılımcıların yüzde 64’ü, ithalata daha fazla bağımlı olmamak için kendi ülkelerinde daha fazla ilaç üretilmesini istiyor.

• Her iki kişiden biri de sağlık sektöründeki personel açığını gidermek için sağlık çalışanlarına daha iyi ücret verilmesini talep etti.

• Sağlık politikacılarının sağlık sektöründe bir diploma veya eğitime sahip olmaları istendi.

• Katılımcılardan daha fazla dijitalleşme talebi de geldi. Ankete katılanların yüzde 55’i dijital bir ‘hasta dosyası’ ve yüzde 39’u ‘uzman doktor fihristi’ talep etti.

• Teşhislerde yapay zekâ kullanılmasını isteyenlerin oranı da beklenenden yüksek çıktı. Buna göre, katılımcıların üçte ikisi yapay zekâya açık olduğunu belirtirken, yüzde 44’ü teşhisler için yapay zekâya güveneceğini söyledi. Ayrıca her iki kişiden biri robotik cerrahiye güven duyuyor.

• Ankete katılanların yüzde 42’si de ilaçlarının evlerine teslim edilmesini istiyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.