ABD'li eczane zinciri, şubelerinin dörtte birini kapatmayı planlıyor
Mevcut eczane modeliyle devam edilemeyeceğini söyleyen ABD'nin en büyük eczane zinciri Walgreens Boots Alliance, ABD'deki yaklaşık 8.600 eczanesinin dörtte birini kapatmayı planlıyor. Bu da 2.150'ye yakın şubenin kapanması anlamına geliyor.
3 Temmuz 2024 - 23:00

ABD'nin en büyük eczane grubu Walgreens Boots Alliance, ABD'deki yaklaşık 8.600 eczanesinin dörtte birini kapatmayı planlıyor. CEO Tim Wentworth'un ifadesiyle "Mevcut eczane modeli sürdürülebilir değil."

ABD'de son yıllarda enflasyonda yaşanan önemli artış eczane şirketlerine de damgasını vurdu: Tüketiciler özellikle reçetesiz sağlık ürünleri satın alma konusunda isteksiz. Ülkenin en büyük eczane grubu Walgreens Boots Alliance (WBA) da, şirketin 2024 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin mali rakamlarını sunarken açıkladığı gibi, bu sıkıntıyı hissediyor.

Satışlar geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 2,6 artışla 36,4 milyar dolara yükseldi. Ancak düzeltilmiş faaliyet karı, sabit döviz kurlarında yüzde 36’lık bir düşüşle 613 milyon dolara geriledi. İlk dokuz ayda net zarar da geçen yılın aynı dönemindeki 2,9 milyar dolardan, 5,6 milyar dolara yükseldi.

İcra Kurulu Başkanı Tim Wentworth bir konferans görüşmesinde, "Zorlu bir çalışma ortamıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyoruz" dedi. Bu aynı zamanda Walgreens'in yıllardır düşüşte olan ve son dönemde kötü üç aylık rakamlar nedeniyle yeniden yüzde 20'nin üzerinde düşen hisse fiyatına da yansıdı. Yaklaşık 12.40 dolar olan hisse fiyatı şu anda 27 yılın en düşük seviyesinde.

"Mevcut eczane modeli sürdürülebilir değil"

Ekim 2023'ten bu yana görevde olan ve ABD grubunda kapsamlı bir yeniden yapılanma programı başlatan Wentworth, "Mevcut eczane modeli sürdürülebilir değil" diye açıkladı.

Almanya'da ilaç toptancısı Alliance Healthcare Deutschland'ı (AHD) da işleten şirket, önümüzdeki üç yıl içinde ABD'deki 8.600 eczane şubesinin yüzde 25'inin kapatılıp kapatılamayacağını gözden geçiriyor. Bu da 2.150'ye yakın şubenin kapanması anlamına geliyor. Buna göre, karlı olmayan bazı şubeler kapatılacak, diğer şubeler ise karlı hale getirilebilecek. Wentworth’a göre, bazı ayrıntılar "hala belirsiz" olduğundan, planlanan kapanışların kesin sayısı şu anda net değil.

“Tüketiciler de daha seçici ve fiyatlara duyarlı hale geldi”

Wentworth, tüketicilerin "tercihleri ​​konusunda giderek daha seçici ve fiyata duyarlı hale gelmesi" nedeniyle enflasyonun Walgreens'in işlerine zarar verdiğini belirtti. Ancak analistlere göre zincirin sorunları da kendi hatası.

ABD haber servisi CBS, GlobalData Genel Müdürü Neil Saunders'ın şu sözlerini aktarıyor: "Walgreens bu ortamda yetersiz teklifleri ve büyük ölçüde rekabetçi olmayan fiyatlandırmayla kendine zarar veriyor. Zincirin geçen çeyrekte yaptığı gibi seçici promosyonlar yürütmek yeterli değil, ancak perakende satış sunumunda köklü bir revizyona ihtiyaç var."

Walgreens, zayıflayan ABD ekonomisi karşısında fiyatları düşüren diğer perakendecileri takip ederek bir ay önce 1.300 üründe fiyat indirimine gitti.

Walgreens aynı zamanda Avrupa'da da ekonomik zorluklarla karşı karşıya. Grup, 2019 yılında Büyük Britanya'daki Boots eczanelerinin önemli bir kısmını kapatacağını duyurdu.

Yakın tarihli bir Forbes raporuna göre Walgreens, adada kalan Boots Eczanelerini de satmaya çalışıyor. Bu yılın mayıs ayında bu konuda yeni bir girişimin olduğu söyleniyor. Bölümün değerinin 8,78 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Walgreens yalnız değil, Rite Aid de zor durumda

Walgreens, ABD eczane işinde zor durumda olan tek şirket değil. Ekim 2023'te rakip Rite Aid, satışların düşmesi ve opioidle ilgili davaların artmasının ardından iflas başvurusunun bir parçası olarak ülke çapında 154 mağazasını kapatacağını duyurdu.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.