ABD, kuş gribi aşısı geliştirmesi için Moderna'ya 176 milyon dolar verdi
H5N1 kuş gribi virüsünün mutasyona uğrayarak insanlar arasında da yayılarak bir pandemiye neden olacağı endişesiyle ABD, mRNA tabanlı bir aşının geliştirilmesi için Moderna’ya 176 milyon dolar verdi
3 Temmuz 2024 - 01:21

Süt ineklerinde görülen H5N1 virüsü salgını ve Mart ayından bu yana üç mandıra çalışanının enfekte olmasıyla ilgili endişeler artarken, şirket Salı günü yaptığı açıklamada, ABD hükümetinin kuş gribi aşısının geliştirilmesini ilerletmek için Moderna'ya 176 milyon dolar verdiğini söyledi.

ABD Biyomedikal İleri Araştırma ve Geliştirme Kurumu'ndan sağlanan fonlar, H5N1 kuş gribine karşı pandemi öncesi mRNA tabanlı bir aşının son aşama geliştirme ve testlerini tamamlamak için kullanılacak.

ABD yetkilileri bir basın toplantısında, Moderna'nın 1. faz denemesinin önümüzdeki haftalarında beklenen sonuçlara bağlı olarak geç aşama testlerinin 2025'te başlayacağını söyledi. Geç aşama denemesi muhtemelen güvenlik ve bağışıklık tepkisine odaklanacaktır.

Sözleşmede, insan vakalarındaki artışa, vakaların ciddiyetine veya virüsün insandan insana bulaşmasına bağlı olarak ihtiyaç duyulması halinde geliştirme takviminin hızlandırılmasına yönelik seçenekler yer alıyor.

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın (HHS) tıbbi karşı önlemler programı direktörü Robert Johnson, görüşmede Moderna'nın kaç doz üretebileceğini söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

“H5N1 virüsünün bir pandemiye yol açabileceğinden endişe ediliyor”

Mart ayında ABD'li yetkililer süt sığırlarında ilk H5N1 virüsü salgınının görüldüğünü bildirmiş ve bu salgın o tarihten bu yana 12 eyalette 130'dan fazla sürüyü etkilemişti.

Bilim insanları, kümes hayvanları ve süt ürünleri işletmelerinde virüse maruz kalmanın, virüsün mutasyona uğrayarak insanlar arasında kolayca yayılma yeteneği kazanması riskini artırarak bir pandemiye yol açabileceğinden endişe ediyor.

HHS'nin hazırlık ve müdahaleden sorumlu yardımcı sekreteri Dawn O'Connell, gazetecilere yaptığı açıklamada, kuş gribinin genel halk için oluşturduğu riskin düşük kaldığını ve şu anda toplumun hiçbir kesimine aşı önerilmediğini söyledi.

“Tarım işçilerinin aşılanmasında nihai bir karara varılamadı”

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) Başkan Yardımcısı Nirav Shah, tarım işçilerinin aşılanmasının faydalı olup olmayacağı konusunda hükümet kurumları arasında "sert tartışmaların" sürdüğünü ancak henüz nihai bir kararın alınmadığını söyledi.

O'Connell, hükümetin yakın gelecekte H5N1 aşıları hakkında daha fazla duyuru yapmasını beklediğini söyledi. Daha önceki bir brifingde O'Connell, ajansının H5N1'e karşı bir mRNA aşısı için Pfizer ile de görüştüğünü söylemişti.

"mRNA aşı teknolojisi, bulaşıcı salgın hastalıklarda avantajlar sunuyor”

Hem Moderna hem de Pfizer aşıları, Covid-19 aşılarında kullanılan teknoloji olan mesajcı RNA'yı kullanıyor.

Moderna CEO'su Stephane Bancel yaptığı açıklamada, "mRNA aşı teknolojisi, Covid-19 salgını sırasında gösterildiği gibi, bulaşıcı hastalık salgınlarının ele alınmasında etkinlik, geliştirme ve üretim hızı, ölçeklenebilirlik ve güvenilirlik açısından avantajlar sunuyor" dedi.

Hücre veya yumurta bazlı teknoloji kullanılarak üretilen konvansiyonel grip aşılarının üretimi dört ila altı ay sürebilir.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.