Abbott, prematüre bebek mamasının ölümcül bir hastalığa yol açtığı iddiasıyla yargılanacak
Prematüre bebekler için ürettiği mamanın, ölümcül bir bağırsak hastalığına neden olduğu iddiasıyla, Similac bebek maması üreticisi Abbott’a açılan yüzlerce davadan ikincisi, ABD’de görülmeye başlanıyor
9 Temmuz 2024 - 14:17

Similac bebek maması üreticisi Abbott'un, ABD'deki yüzlerce benzer davadan ikincisi olan, yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde kullanılan prematüre bebekler için ürettiği mamanın potansiyel olarak ölümcül bir bağırsak hastalığına neden olduğu iddiasıyla Pazartesi günü yargılanmasına başlandı.

Şirketin ve Illinois'de ikamet eden davacı Margo Gill'in avukatlarının, Missouri eyaletinin St Louis kentinde, jüri üyelerine açılış konuşmalarını yapacağı duruşmanın, ayın geri kalanının büyük bir bölümünde sürmesi bekleniyor.

Gill davada, prematüre bebeklerin, Abbott'un ürünleriyle beslenmesi sonucunda nekrotizan enterokolit (NEC) hastalığına yakalandığını söyledi.

“Ölüm oranı, yüzde 15 ile yüzde 40 arasında”

Bağırsak dokusunun ölümüne neden olan NEC çoğunlukla yeni doğanları etkiler ve yüzde 15 ile yüzde 40 arasında bir ölüm oranına sahiptir. Davaya göre Gill'in çocuğu hayatta kaldı ancak uzun vadeli sağlık sorunları yaşıyor.

NEC ile ilgili tüm davalar gibi, bu dava da tüketicilerin mağazalardan temin edebilecekleri sıradan mamaları değil, hastane ortamında bebeklere verilen anne sütünü takviye eden ürünleri kapsıyor.

Abbott yaptığı açıklamada; "Bu vakada olduğu gibi özel formüller ve takviyeler tıp camiası tarafından bakım standardının bir parçası olarak kabul edilmektedir ve anne sütü ile birlikte prematüre bebeklerin beslenmesi için mevcut tek seçenektir" dedi.

Şirket, Gill'in çocuğunun "Abbott ürünleriyle beslenmesinden çok önce, rahimde ve doğum sırasında travmatik bir beyin hasarı geçirdiğini" ve bu durumdan "kimsenin sorumlu olmadığını" söyledi.

“Abbott ve Reckitt Benckiser şirketlerine 1.000'e yakın dava açıldı”

Abbott, Enfamil mama üreticisi Reckitt Benckiser veya her ikisi aleyhine, prematüre bebekler için inek sütü bazlı mama ürünlerinin NEC'e neden olduğu iddiasıyla federal veya eyalet mahkemelerinde 1.000'e yakın dava açıldı.

500'den fazla dava Illinois federal mahkemesinde görülmekte olup, diğerleri Illinois, Missouri ve Pennsylvania'da devam ediyor.

Davalarda, şirketlerin, ürünlerini kullanan bebeklerin, emzirilen veya donör sütü ya da insan sütünden elde edilen mama ile beslenen bebeklere kıyasla nekrotizan enterokolit riskinin daha fazla olduğu konusunda uyarıda bulunmadıkları iddia ediliyor.

Reckitt ve davacıların avukatı henüz bir açıklama yapmadı.

Illinois'de Reckitt'e karşı açılan ilk dava, Mart ayında 60 milyon dolarlık jüri kararıyla sonuçlandı. Reckitt bu karara itiraz ediyor ve davacının davasının sağlam olmayan uzman tanıklığına dayandığını savunuyor.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.