16 biyosidal ürün denetlendi, 14’ü uygunsuz bulundu..
2024 yılı ikinci çeyreğinde denetlenen tip-1 ve tip-19 biyosidal toplam 16 üründen, 14’ü uygunsuz, 4’ü ise riskli bulundu
10 Temmuz 2024 - 00:36

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), insan vücuduna doğrudan temas eden tip-1 (insan hijyeni için ürünler) ve tip-19 (kovucular ve çekiciler) biyosidal ürünlere ilişkin 2024 yılı Nisan-Mayıs-Haziran denetim verilerini açıkladı.

TİTCK’nın duyurusu şöyle;

Tip-1 ve Tip-19 Biyosidal Ürünlere İlişkin 2024 Yılı İkinci Üç Aylık Dönem Denetim Verileri

Başkan Yardımcılığımız Kozmetik Denetim Dairesi Başkanlığı tarafından 2024 yılı ikinci üç aylık dönem (Nisan-Mayıs-Haziran) insan vücuduna doğrudan temas eden tip-1 (insan hijyeni için ürünler) ve tip-19 (kovucular ve çekiciler) biyosidal ürünlerin piyasa gözetim ve denetim faaliyetleri sonucunda uygunsuz ürünler (teknik düzenlemeye aykırı/risk taşıyan) tespit edilmiş olup bu ürünlere idari yaptırımlar (idari para cezası, geri çekme, imha iş ve işlemleri) uygulanmıştır. 

2024 yılı biyosidal ürün denetimleri, risk analizi yapılarak uygunsuz (teknik düzenlemeye aykırı/risk taşıyan) ürünlerin tespitine yönelik planlanmıştır. Yapılan etkin denetimler neticesinde 10 teknik düzenlemeye aykırı ürün ve analiz sonuçları neticesinde 4 risk taşıyan ürün tespit edilmiştir. 4 risk taşıyan ürüne ait bilgiler Kurumumuz internet sitesinden duyurulmuştur. Ayrıca risk taşıyan ürünlere ait bilgiler https://www.titck.gov.tr/faaliyetalanlari/denetim/tip-1- ve-tip-19-biyosidal-guvensiz-urunler URL adresinde yer alan risk taşıyan ürünler listesine eklenmiştir. 

Denetlenen Tip-1 ve Tip-19 Biyosidal Ürün Sayısı: 16

Toplam Uygunsuz Ürün Sayısı: 14

Risk Taşıyan Ürün Sayısı: 4

Teknik Düzenlemeye Aykırı Ürün Sayısı: 10

Uygunsuzluk Gerekçesi ile Uygulanan Toplam İdari Para Cezası: 910.890 TL

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.