107 ülkede 405 bin ergen çocuk arasında yapılan araştırma..
107 ülkede yaklaşık 405 bin ergen çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada, meşrubat tüketimindeki artışın, aşırı kilolu ve obez çocukların sayısındaki artışa yol açtığı doğrulandı.
30 Temmuz 2023 - 14:56

Alkolsüz içecekler veya şekerle tatlandırılmış içecekler tüketmek genellikle kilo alımıyla ilişkilendirilir. Meşrubat tüketimi dünya çapında arttıkça, aşırı kilolu ve obez çocukların sayısında da artış olduğu düşünülmektedir.

Yakın tarihli bir araştırmada, 107 ülke ve bölgeden okula kayıtlı 405.528 ergen arasında, meşrubat tüketimi ile fazla kilo ve obezite arasındaki ilişki incelendi. Hem alkolsüz içecek tüketimi hem de fazla kilo ve obezite ile ilgili veriler okul temelli 3 anketten toplandı.

Bunlar; Küresel Okul Temelli Öğrenci Sağlığı Araştırması (GSHS), Okul Çağındaki Çocuklarda Avrupa Sağlık Davranışı (HBSC [Avrupa]) çalışması ve ABD Ulusal Gençlik Riskli Davranış Araştırması (YRBS [ABD]) olarak açıklandı. Çalışmalar ülke popülasyonunu temsil eden örneklemler üzerinden yapılan anket çalışmalarıydı.

Ortak değişkenler arasında ülkelerin gelir grubu da var

İncelenen ek ortak değişkenler, öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, günlük meyve ve sebze tüketimi (günde 1 veya daha fazla meyve ve sebze yemek olarak tanımlandı) ve fiziksel aktivite (günde en az 60 dakika fiziksel olarak aktif olmak olarak tanımlandı (Çalışmanın yapıldığı 7 günün en az 5'i). Ülkelerin gelir grubu ve meşrubat çeşitleri de dikkate alındı.

Çalışma bulguları, alkolsüz içecek tüketiminin aşırı kilo ve obezite dağılımı ile ilişkili olduğunu gösterdi; bu da alkolsüz içeceklerin azaltılmasının ergen aşırı kilolu ve obeziteyi azaltmada yardımcı olduğunu düşündürüyor. 

* Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 32,9'u günde 1 veya daha fazla meşrubat tükettiklerini bildirdi. Bunların %17,2'si fazla kilolu veya obez olarak değerlendirilmişti. 

* Ergenler arasında fazla kilo ve obezite dağılımı yüzde 3,3 (Kamboçya) ve  yüzde 64,0 (Niue) arasında değişmektedir. 

* Günde 1 veya daha fazla meşrubat tüketimi yüzde 3,3 (İzlanda) ve yüzde 79,6 (Niue) arasında değişmektedir.

* İlişkiyi etkileyen potansiyel bir faktör, alkolsüz içecekler tüketildiğinde tokluğun azalmasıdır ve kilo alımına yol açar. 

* Ayrıca, alkolsüz içeceklerde yüksek düzeyde ilave şeker, kilo alımını destekleyen aşırı enerji alımına yol açabilir.

Yoksul ülkelerde meşrubat vergisi bir seçenek olabilir

Çalışmaya dahil edilen 107 ülke ve bölgeden 65'i düşük ve orta gelirli olarak kabul edildi ve bunların 32'sinde meşrubat vergisi vardı. 

Meşrubat vergisi uygulanan ülkelerde okula devam eden ergenler arasında günlük meşrubat tüketimi ile aşırı kilo ve obezite arasında daha zayıf bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Bu bulgular, özellikle meşrubat vergilerinin uygulanmadığı düşük ve orta gelirli ülkelerde tüketilen şeker miktarını azaltmak için harekete geçilmesi gerektiğini göstermektedir.

Kaynak için tıklayınız

Bu haberleri de okumak isteyebilirsiniz :
Manşetten

Bu sayfadaki yazıların tüm hakları ilackonusu.com.tr'ye aittir.

"www.ilackonusu.com.tr" biçiminde açık kaynak gösterilmek kaydıyla (link verilerek) içerik kullanılabilir.

Açık kaynak göstermeden (link vermeden) yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.